Iveta cover

OD 06. MÁJA NA VOYO

Eliška Křenková ako Ivana Bartošová: Medzi Ivetou a jej sestrou nikdy nepanovala závisť

19. 05 2022 09:00 | VOYO, markiza.sk
Eliška Křenková a Anna Fialová ako Ivana a Iveta Bartošové
Eliška Křenková a Anna Fialová ako Ivana a Iveta Bartošové Foto: VOYO Originál

O vzťahu Ivety a jej sestry sa hovorí, že boli rivalky. Skutočnosť však bola iná.

Šiesteho mája odštartoval na streamovacej platforme VOYO nový VOYO Originál - miniséria Iveta, ktorý mapuje začiatky kariéry slávnej speváčky Ivety Bartošovej, kde ju československý hudobný svet 80. rokov ešte len začal objavovať.

Seriál sa zameral hlavne na vplyv rodiny, vzťah s jej dvojčaťom Ivanou a na prvú lásku s Petrom Sepéšim. Okrem udalostí zo života speváčky divákov strhne tiež atmosféra Československa 80. rokov, s ktorou je neodmysliteľne spojená popkultúra plná neónov, diskoték a tužidla z načesanej trvalej.

Miniséria vznikla so súhlasom rodiny Bartošových. V hlavných úlohách sa predstaví Anna Fialová, Vojtěch Vodochodský a Eliška Křenková. Réžie sa chopil uznávaný Michal Samir, producentsky sa na tvorbe podieľal Matěj Podzimek, ktorý je držiteľom Českého leva.

Prečítajte si rozhovor s českou herečkou Eliškou Křenkovou, ktorá stvárnila hlavnú postavu - speváčku Ivanu Bartošovú. Eliška debutovala v dennom seriáli Ulice, na filmovom plátne sa objavila prvýkrát o rok neskôr v tínedžerskej komédii Rafťáci. Za svoje herecké výkony bola štyrikrát nominovaná na Českého leva (dvakrát ako herečka v hlavnej úlohe a dvakrát ako herečka vo vedľajšej úlohe), pričom raz Českého leva aj získala, a to za úlohu v road movie Olma Omerzu Všechno bude. Je absolventkou Divadelnej fakulty Akadémie múzických umení v magisterskom odbore herectvo.

O vzťahu Ivety a jej sestry sa hovorí, že boli rivalky. Skutočnosť však bola iná. Aký bol ich vzťah? Ako ste ho s Annou stvárnili?

Máte pravdu, hovorí sa to a tiež sa o tom veľa písalo v bulvári. Asi preto, že je to najjednoduchšie a je z toho ľahšie predajný článok než napísať pravdu, a to že sa mali rady. Ich vzťah bol podľa dostupných a relevantných informácií až dojímavo pekný, a to minimálne do určitého bodu, ktorý však trilógia nezahŕňa. Ale nikdy medzi nimi nepanovala závisť ani nevraživosť. Aspoň si to myslím a také informácie mám. Dohodli sme sa teda s režisérom Michalom Samirom a Aničkou Fialovou, že ich takto aj stvárnime.

Eliška Křenková (vľavo) ako Ivana Bartošová a Anna Fialová ako Iveta Bartošová
Foto: VOYO Originál
 

Režisér Michal Samir vyštudoval v zahraničí réžiu so zameraním na prácu s hercami. Ako sa jeho prístup líši od iných režisérov, s ktorými ste spolupracovali?

Michala baví veľmi detailná tvorba charakterov postáv v spolupráci s hercami a rád sa s tým hrá. Dokáže veľmi rýchlo rozpoznať v hercovi jeho charakter a celkový prístup k herectvu a podľa toho nás potom režíruje. Každého trochu inak, podľa toho, ako to ten konkrétny herec potrebuje a tak vie z neho dostať to najlepšie. Nebojí sa v tomto smere riskovať, čo mám na ňom veľmi rada. Je zbytočné hovoriť, čím sa líši od toho alebo onoho režiséra. Celkovo je spolupráca s ním veľmi príjemná a priateľská a mala som z toho pekný tvorcovský pocit a pocit dôvery, čo je pre mňa vždy tá najväčšia radosť.

Ivana nebola na rozdiel od Ivety tak exponovanou osobou, nie je v toľkých televíznych záznamoch, médiám sa vyhýba. Dalo vám to väčšiu slobodu, keď ste sa nemuseli tak presne držať originálu?

O čosi väčšiu slobodu mi to možno dalo, neviem však, či to bolo jednoduchšie. Skôr som cítila, že by som bola radšej, keby tie záznamy existovali a ja som vedela, čoho sa môžem držať. Takto som si musela o niekom reálnom, kto žil a stále žije, vytvoriť imaginárny obraz len z informácií, ktoré mi poskytol Michal a z toho mála videí. Želám si, aby si Ivana našu minisériu pozrela a spoznala sa v nej, aspoň v niečom, čo som zahrala. Ale ťažko povedať, či sa mi toto želanie splní.

PREČÍTAJTE SI AJ: ROZHOVOR S ANNOU FIALOVOU, KTORÁ STVÁRNILA IVETU BARTOŠOVÚ

Čím môže príbeh začiatkov Ivety Bartošovej a Petra Sepéšiho osloviť generáciu vašich rovesníkov?

Ja a moji rovesníci poznáme predovšetkým bulvárny obraz Ivety a možno niekoľko jej hitov a pôsobenie v Draculovi, no predovšetkým poslednú fázu jej života, keď už bola zničená, čo mi je naozaj ľúto. Keď bola na kariérnom výslní, boli sme ešte malé deti. Takto sa diváci môžu dozvedieť alebo si pripomenúť, aký život v skutočnosti mala, z čoho vzišla a aká bola jej cesta, a lepšie jej pochopiť jej osud, ktorý rozhodne nebol jednoduchý.

Čím ten príbeh oslovil vás?

Jej príbeh obsahuje všetko. Je natoľko rozprávkový a zároveň dramatický, že máte pocit, že si ho hádam niekto vymyslel. Ale on sa naozaj stal.

Ako by sa podľa vás zmenil Ivetin ďalší život, keby Petr Sepéši vtedy tragicky nezahynul?

Myslím, že by sa veľmi nezmenil.

Tretia epizóda minisérie Iveta s názvom Snad nám to vyjde si pozrite už v piatok na VOYO.