Iveta cover

OD 06. MÁJA NA VOYO

Anna Fialová v miniséria Iveta spieva: Dve piesne dala s Vodochodským aj naživo

13. 05 2022 11:00 | VOYO, markiza.sk
Anna Fialová ako Iveta Bartošová v miniséria Iveta
Anna Fialová ako Iveta Bartošová v miniséria Iveta Foto: VOYO Originál

V oboch prípadoch je to podľa nej úplne správne, pretože keď to bolo naživo, má sa to naživo aj nakrútiť, hovorí.

V piatok (6. mája) odštartoval na streamovacej platforme VOYO nový VOYO Originál - miniséria Iveta, ktorý mapuje začiatky kariéry slávnej speváčky Ivety Bartošovej, kde ju československý hudobný svet 80. rokov ešte len začal objavovať.

Seriál sa zameral hlavne na vplyv rodiny, vzťah s jej dvojčaťom Ivanou a na prvú lásku s Petrom Sepéšim. Okrem udalostí zo života speváčky divákov strhne tiež atmosféra Československa 80. rokov, s ktorou je neodmysliteľne spojená popkultúra plná neónov, diskoték a tužidla z načesanej trvalej.

Miniséria vznikla so súhlasom rodiny Bartošových. V hlavných úlohách sa predstaví Anna Fialová, Vojtěch Vodochodský a Eliška Křenková. Réžie sa chopil uznávaný Michal Samir, producentsky sa na tvorbe podieľal Matěj Podzimek, ktorý je držiteľom Českého leva.

Prečítajte si rozhovor s českou herečkou Annou Fialovou, ktorá dokonale stvárnila hlavnú postavu - speváčku Ivetu Bartošovú.

Pred kamerou ste sa objavili vo veľmi mladom veku. Túžili ste podobne ako Iveta po sláve už od detstva? Kedy ste si prvýkrát uvedomili, že ste známa? Ako vnímate slávu a čo najhoršie so sebou naopak prináša?

Sláva pre mňa bola možno kedysi podstatnejšia. Ale neberte to tak, že som chcela byť odmalička slávna. Chcela som hlavne robiť prácu, ktorú robím. Pozornosť mám rada, ale najmä tú, ktorej sa mi dostáva na javisku alebo pred kamerou, čo je vtedy, keď pracujem. A čo najhoršie prináša? Veľa mojich priateľov pracuje vo filme a niekedy si hovorím, že by som sa tiež po skončení nakrúcania rada na záver opila a už sa k filmu nemusela nikdy vracať a nechala ho hovoriť za mňa. Takto to však v dnešnej dobe nefunguje. Keď to zhrniem, v mladosti som najprv chcela byť trochu slávna, ale netušila som, čo to v skutočnosti „obnáša“.

Miniséria Iveta sa odohráva dávno predtým, ako ste sa narodili. Čím je príbeh Ivety atraktívny pre ľudí vo vašom veku?

Je to príbeh o dievčati, ktoré chcelo byť speváčkou, a o prvej fáze jej lásky alebo skôr o jej prvej láske. O tom, čo ju čakalo v umeleckom svete. Neskúsené dievča z malého mesta. Za mňa je to univerzálny príbeh pre všetky generácie. Jej začiatky v osemdesiatych rokoch si myslím moja generácia určite nevybavuje. V tom to bude pre nich nové.

Prostredníctvom čoho ste študovali jej reálny predobraz? Materiálov z osemdesiatych rokov nie je až tak veľa…

Musím povedať, že režisér Michal Samir bol výborne pripravený. Snažili sme sa vidieť všetko, čo sa dalo, nesnažili sme sa však kopírovať každý pohyb Ivety Bartošovej, každú jej grimasu. Chceli sme z nej skôr vycítiť to podstatné, cítiť jej energiu, a na to jej dobové záznamy stačili. Niektoré veci sme nakrúcali 1 : 1, ako napríklad Knoflíky lásky, a tam sme si ten materiál naozaj starostlivo študovali. Veľmi pomohlo, že Michal bol v osobnom kontakte s rodinou Ivety Bartošovej. Vlastne stále je. Tieto veci nám pomohli najviac...

Existovalo nejaké obmedzenie, do čoho sa už púšťať nebudete?

Na začiatku sme si povedali, že sa nebudeme dívať na deväťdesiate roky a že sa zameriame len na obdobie, o ktorom nakrúcame.

Aká bola Iveta podľa vás? Aká bola v sedemnástich a ako ju zmenil „veľký svet“, po ktorom od malička tak túžila?

Myslím si, že bola hlavne neuveriteľne citlivým a krehkým dievčaťom s obrovským snom a usilovnosťou robiť to, čo si vysnívala. Potom sa táto blonďavá dievčinka dostala do víru šoubiznisu osemdesiatych rokov a myslím si, že obzvlášť umelecký svet musel byť pre ženy veľmi náročný, a o to viac pre úplne mladé dievčatá bez skúseností, ktoré sa do Prahy trmácali dlhé hodiny vlakom, aby potom skončili v úplne neznámom prostredí a bez rodiny.

V minisérii spievate všetky spevácke party vy sama. Čo robilo Ivetu Bartošovú dobrou speváčkou? Čo vám robilo pri spievaní jej piesní najväčší problém alebo ktorá jej pieseň bola najväčšou výzvou?

S Vojtom sme naspievali všetko a dve piesne sme dali aj naživo priamo na nakrúcaní. Tou prvou je Tisíc obyčejných věcí, s ktorou sa Iveta Bartošová umiestnila na festivale v Jihlave. Druhý „živák“ je potom spev zboru. V oboch prípadoch je to za mňa úplne správne, pretože keď to bolo naživo, má sa to naživo aj nakrútiť. V prípade Jihlavy sme našli aj nahrávku. Iveta Bartošová má na nej nervózny a trasúci sa hlas. S Vojtom Vodochodským sme sa dosť zasekli na „Snad nám to vyjde“. V tej piesni je strašne veľa slov, slohy sú si veľmi melodicky podobné, takže sa to zle pamätalo. A úplne ľahký nebol ani soprán v zbore. Ja totiž úplný soprán nie som.

Režisér Michal Samir vyštudoval v zahraničí réžiu so zameraním na prácu s hercami. Ako sa jeho prístup líši od iných režisérov, s ktorými ste spolupracovali?

Bolo to o dosť iné. Robili sme aj nejaké cvičenia, obrovské množstvo energie sme však všetci vložili do prípravy. Keď nakrúcate o niekom, kto tu naozaj žil, vyžaduje si to veľkú poctivosť. Nedá sa len vziať scenár a ísť to zahrať. Michal bol skvele pripravený a teraz sa nechcem dotknúť nikoho, s kým som spolupracovala, ale pre mňa to bola zatiaľ najlepšia práca, ktorú som absolvovala. Má zaujímavé metódy a je mimoriadne citlivý voči hercom. Vie dobre riešiť situácie. Kráčal v tom príbehu vyše päť rokov a viedol nás veľmi dobre a citlivo

Ako sa zmenilo vaše vnímanie Ivety Bartošovej po práci na minisérii?

O dosť sa prehĺbilo, ale keby som mala niečo vypichnúť, tak je to pochopenie a súhra. Predsa len som sa na ňu chvíľku hrala. O Ivete Bartošovej som vždy vedela, ale skôr som poznala udalosti posledných rokov a všetky tie kauzy. Bolo mi to ľúto. Možno mi to bolo až nepríjemné. Vždy som hovorila, že to musí mať strašne ťažké, ale nikdy som si na ňu rozsiahlejší názor neutvorila, až kým sme nezačali riešiť všetko okolo tejto minisérie. Bolo to obdobie, o ktorom som toho veľa nevedela. Myslím si, že verejnosť ho tiež veľmi dobre nepozná. Podľa mňa ide o zobrazenie pravdy. Ľudia poznajú jej život predovšetkým z bulvárnych plátkov, my sme však boli v kontakte s jej rodinou a snažili sa o pravdivé vyrozprávanie jej príbehu.

Dokážete si po tomto nakrúcaní a odspievaní niekoľkých jej piesní Ivetu ešte pustiť? Ak áno, ktoré jej obdobie máte najradšej?

Určite. Teraz počúvam jej veci z deväťdesiatych rokov, najmä album Václavák.

Druhá epizóda minisérie Iveta - Knoflíky lásky - už teraz jedine na VOYO!